Víno ze Sardinie, to je odkaz starověku na stole

Sardinie jakožto druhý největší ostrov ve Středozemním moři je nejen místem krásných pláží a starověkých památek, ale také domovem bohaté vinařské tradice, která sahá až tisíce let zpět. Právě na ostrově se pěstuje spousta výjimečných odrůd hroznů, z nichž vznikají unikátní a výrazná vína. 

Ostrov byl kolonizován mnoha starověkými civilizacemi, včetně Féničanů a Římanů, kteří se zasloužili o to, aby na ostrově byly vinice. Taková historická pozadí dodávají vínům ze Sardinie charakter a hloubku, která je výsledkem staletí vinařských zkušeností.

Hlavní odrůdy hroznů

Jestliže je ve vašem hledáčku víno ze Sardinie, měli byste se seznámit s hlavními odrůdami z hroznů, z nichž se víno vlastně vyrábí. 

  • Cannonau: Jedná se o nejznámější odrůdu ze Sardinie, ze které se vyrábí červené víno známé plným tělem, tóny červeného ovoce a kořením. Cannonau často obsahuje vyšší procento alkoholu a je známé svými antioxidanty. 
  • Vermentino: Přecházíme k bílému vínu, které je aromatické a svěží s náznaky citrusů a květin. Vermentino ze Sardinie je ideální ke konzumaci s mořskými plody a rybami. 
  • Carignano: Červené víno s hlubokou rubínovou barvou je charakteristické bohatým ovocným profilem a sametovými taniny. 

Vinařské oblasti

Ostrov je rozdělen na několik vinařských oblastí, z nichž každá produkuje své specifické víno, na jehož chuti se podepisují klimatické podmínky, půda a tradiční metody výroby. Třeba na severovýchodě ostrova se nachází oblast zvaná Gallura, kde vznikají vína Vermentino di Gallura, což je jediné DOCG víno na Sardinii. 

Sardinská vína jsou ideální k místním specialitám. Cannonau doprovází perfektně sardinské těstoviny s vepřovým masem nebo divočákem. Vermentino se dokonale hodí k mořským plodům, zatímco Carignano je vynikající s pikantními masovými pokrmy.

Jestliže hledáte internetový obchod, kde koupíte italská i sardinská vína, ale také Primitivo Salento a další láhve, podívejte se do pestrého produktového portfolia Vinodoc.cz.