Svatováclavská koruna bez fronty

Koruna

Zdobila hlavu krále a patří mezi naše nejcennější středověké památky. O čem je řeč? O Svatováclavské koruně, kterou k příležitosti své korunovace českým králem nechal zhotovit Karel IV. Její originál tiše a bez pozornosti návštěvníků odpočívá v tzv. korunní komoře v chrámu sv. Víta v Praze a jen výjimečně se stává předmětem výstav – většinou při významných státních událostech. Přesto ji můžete na vlastní oči spatřit. Sice ne v původním provedení, pouze její dokonalou repliku, ale i tak stojí za to ji vidět.

Svatováclavská koruna a její věrná kopie

Svatováclavská koruna je nyní k vidění v galerii Pražské mincovny v Obecním domě v Praze. Dostanete se k ní snadno, vchod k ní je hned vedle Prašné brány. Ptáte se, co má koruna společného s penězi? Velmi mnoho. Stylizovaná svatováclavská koruna je dominantou každé české korunové mince. Koruna je nejen symbolem naší měny, státnosti, ale i mincovnictví České republiky. Mincovna se proto stala i místem, kde můžete dokonalou repliku svatováclavské koruny spatřit na vlastní oči bez nutnosti platit vstupné.

Autorem její repliky pro Pražskou mincovnu je turnovský zlatník Jiří Urban. Jeho zručné ruce používaly tradiční pracovní postupy středověkých zlatníků. Na první pohled je koruna k nerozeznání od té pravé, což umocňuje zážitek z její prohlídky. Je to, jako byste pozorovali středověký originál. Věrné podoby dosahují i kopie drahých kamenů. Snad jen tak harmonická léčebná energie z repliky koruny nevyzařuje.

Prodejní galerie Pražské mincovny

Mincovna nabízí ve své galerii v Obecním domě zlatou a stříbrnou produkci, která vznikala po dobu sedmi let od zahájení ražby. Pražská mincovna je nejmladší evropskou mincovnou. Specializuje se na ražbu medailí a mincí z ušlechtilých kovů, které se mohou stát součástí i vaší sbírky. Nebo hledáte zajímavý dárek pro své blízké k jejich významnému výročí? Zlatá nebo stříbrná medaile či mince ČNB se jím může snadno stát.