Pneumatiky budoucnosti: větší a užší

Společnost Bridgestone seznámila veřejnost s konceptem pneumatiky, které nese označení „Large & Narrow“ neboli větší a užší. Jedná se o nový typ pneumatiky, který je v porovnání se současnými pneumatikami, jež jsou na trhu k dostání, mnohem užší. Tyto nové pneumatiky jsou určené pro ráfky disponující s větším průměrem.

Tím, že se zvětšil průměr ráfku, došlo zároveň ke zvýšení vnitřního tlaku vzduchu, čímž se omezí styčné plochy mezi pneumatikou a vozovkou. Tyto pneumatiky mají být způsob, jak snížit spotřebu paliva. Společnost Bridgestone uvádí, že valivý odpor je asi o 30 menší než u klasických pneumatik o rozměru 175/65 R15.

Navíc tyto nové pneumatiky by neměly být tak hlučné a měly by předvést perfektní vlastnosti na mokru a zasněžené vozovce. Bridgestone uvádí, že díky svým rozměrům mohou pneumatiky přispět k lepší ovladatelnosti vozidla.

Ale tam, kde jsou výhody, musí být i nevýhody. A to se týká také nových pneumatik, které jsou vizí budoucnosti. Nejsou hezké jako široké obutí, které je stabilnější při vysokých rychlostech. Širší pneumatiky se mohou vyznačovat také lepšími trakčními vlastnostmi. Přece jen Škoda Fabia vypadá hezky, když má své klasické pneumatiky, než kdyby měla nové, užší pneu.

Nechejme se překvapit, kdy se tyto pneumatiky dostanou na trhu, kolik budou stát a zda si získají přízeň řidičů. Nemusíte se obávat vysokých cen pneumatik, protože dnes existují půjčky, a tak si můžete půjčit na pneumatiky, automobil, ale i na náhradní díly.