Osvětlení tvoří atmosféru domu

elektrikář Praha 6

Možná jste netušili, že osvětlení našich interiérů se velmi podílí na atmosféře našeho domu či bytu a přímo ovlivňuje to, jak se cítíme. Najít balanc a vhodné světlo je tedy velmi důležité, protože tmavé místnosti, stejně tak jako ty přesvětlené, unavují oči a působí neútulně a nepříjemně. Jak tedy pomyslné harmonie docílit? Ideálně kombinací světel a stínů. Rozvrhněte si své obytné prostory na relaxační a pracovní a podle toho svítidla rozmístěte. Je jisté, že tam, kde pracujete, bude zapotřebí světla více, zatímco tam, kde odpočíváte, postačí tlumenější světlo. Jiná svítidla tedy vybíráme nad kuchyňskou linku či do počítačového koutku, jiná pak na noční stolek či k televizi. Při výběru svítidla samotného je pak důležité porovnávat typ osvětlení, intenzitu, barevnost i energetickou náročnost jednotlivých zdrojů.

Největší pozornost si zaslouží stropní osvětlení

Lustry uprostřed obytných místností bývají nejvýraznějším zdrojem světla. Mohou viset na krátkém lanku nebo tyčce, mohou být ale také připevněné ke stropu. Tento typ světel se většinou používá minimálně po dvojicích, aby byla místnost osvětlena celá a rovnoměrně. Alternativou, kterou oceníme například u televize či u sedací soupravy, je bodové osvětlení. Může být jednobodové, nebo vícebodové. Největší výhodou je jeho flexibilita. Kužel si totiž můžeme namířit tam, kam sami chceme. Existují také stropní bodovky. Ty lze umístit na strop, ale i do podhledů. Nezřídka se také zapouštějí do sádrokartonových desek.

Moderní LED pásky

Výrazným trendem moderního bytového designu jsou dnes LED panely a LED pásky. Jedná se o jednoduché osvětlení, které nabízí řadu benefitů. Je totiž schopné nahradit hlavní zdroj světla v domě. Můžeme jej ale použít i jako doplňkové světlo, například nad kuchyňskou linkou nebo na schodišti. Trendy se nevyhýbají ani lustrům a lampám. Současným trendem u osvětlení domácnosti je střídání světla a stínu. Kontrast, který takto vzniká, působí v domě zajímavým dojmem. Naopak nežádoucí jsou ostře vrhaná světla. Ta působí tvrdě a velmi neútulně.

Jak na instalaci?

Mnohé určitě zvládnete sami – řeč je zejména o lampách. Pokud ale nechcete riskovat elektrický zkrat, obraťte se vždy na odborníky. Pokud jde o hlavní město a cenově dostupné služby, doporučujeme například tyto kontakty pro elektrikář Praha 5, popřípadě v jiné městské části se nabízí též zkušený elektrikář Praha 6.