Nákup autobaterie nepodceňujte. Na co si dát pozor?

autobaterie 12V

Dosluhuje vám autobaterie ve vašem vozidle a chystáte se na pořízení nové? Pak vězte, že je dobré mít alespoň základní přehled o tomto druhu zboží a vědět, na jaké údaje se zaměřit, abyste nenakoupili špatně. Zejména tehdy, budete-li novou autobaterii objednávat v některém z eshopů, kdy je přeci jen obtížnější se poradit s odborníky.

Jak je to s velikostí autobaterie?

Autobaterie pro osobní automobily mají v drtivé většině totožné rozměry. Ovšem najdou se výjimky, což platí hlavně u některých modelů a značek, jež nepocházejí z evropské produkce. Pro jistotu je tedy praktické si změřit výšku a délku stávající autobaterie a porovnat ji s parametry nově pořizovaného kusu, aby se nestalo, že ji poté do auta nebudete moci nainstalovat.

Napětí a kapacita jsou hlavními ukazateli kvality autobaterie

Důležitými prvky jsou napětí a kapacita. Pro klasická osobní vozidla se používají autobaterie 12V, takže v tomto směru asi nebudete mít s výběrem příliš velké starosti. Pokud jde o kapacitu, najdete v kamenných obchodech a eshopech mnohem rozmanitější škálu zboží. Autobaterie je nutné z hlediska kapacity vybírat kromě jiného dle toho, jaký typ motoru ve svém vozidle máte. Obecně platí, že kupříkladu dieselové motory jsou o něco náročnější na kapacitu autobaterií nežli benzínové varianty. U nich vám postačí autobaterie s kapacitou kolem 60Ah, zatímco dieselové modely aut vyžadují minimálně 70Ah. Platí přitom, že čím větší je kapacita zařízení, tím lépe. Totéž se dá říci také o údaji o startovacím proudu, což je další nezbytný parametr, který by měl prodejce u každého produktu tohoto typu uvádět. Běžné autobaterie mívají startovací proud alespoň 600A, což zajistí bezproblémové startování vozidla, pokud nepanují zrovna extrémní podmínky.

Zakoupení autobaterie online

Na nákupu autobaterie si dejte zvlášť záležet hlavně v eshopu. Je-li to možné a nevíte si s něčím rady, pak zvolte online obchod, kde vám jsou ochotni poradit alespoň skrz poptávkový formulář, případně přes telefonické spojení. V kvalitním eshopu najdete i řadu příslušenství, nezbytné nabíječky autobaterií nevyjímaje.