Na výlet autem do Prahy. Určitě ano. Ale víte, kde zaparkovat?

Hlavní město Praha je oblíbeným místem nejen jednodenních výletů. Jezdí sem turisté z ostatních koutů republiky, ale také ze zahraničí, protože je lákají zdejší historické pamětihodnosti. Častým dopravním prostředkem, kterým se do Prahy tuzemští návštěvníci dopravují, je vlastní automobil. Jde o pohodlné řešení. Horší je ale hledání vhodného parkovacího místa. Těch není v Praze nazbyt a je dobré znát, kde všude se může stát. 

Parkování v Praze 

Pro rychlejší přesuny po Praze je lepší využít městskou hromadnou dopravu, zejména metro či tramvaje. Když už ale do hlavního města autem přijedete, tak byste si měli dopředu nastudovat, kde je možné zaparkovat. Nebývá to totiž tak jednoduché. 

Hledat pak jehlu v kupce sena (rozuměj v automobily přeplněné Praze) volné místo k parkování, bývá někdy dost složité, hlavně pro ty, kteří Prahu neznají. Někteří to řeší tak, že auto odstaví na některém záchytném parkovišti. Jiní zaparkují v obchodních centrech nebo na parkovištích u supermarketů a hypermarketů. Dalším se podaří najít místo na placených parkovištích nebo místech na ulicích. 

Co je modrá zóna

Na komunikacích je tzv. modrá zóna, parkování pro rezidenty a abonenty, označena svislým i vodorovným modrým značením. Obyvatelé Praha 4 parkování mají na modře označených místech zdarma. Musejí být ale držiteli parkovací karty. Pro její získání je nutné mít vlastní automobil a doklad o registraci vozidla. Parkingcard.cz je aplikace umožňující obyvatelům Prahy získat tuto parkovací kartu. 

V modré zóně ale mohou parkovat také abonenti, kteří nemají trvalé bydliště v dané oblasti Praha 8 parkování. Systém evidence a kontroly registrační značky vozidla funguje elektronicky on-line, a to bez papírových lístků nebo karet umístěných za sklo auta. S Parkingcard.cz v Praze zaparkují také cizinci s cizími SPZ. 

Jednotlivé pražské městské části vydávají tzv. přenosná parkovací oprávnění na modré zóny, u kterých je možné bez jakéhokoliv omezení měnit SPZ. Elektronicky je kontrolují společnost ELTODO, a.s. a Policie ČR.