Co jsou to kalibry a k čemu v moderní době slouží

Kdo se pohybuje v oblasti strojírenství, pro něho kalibr není neznámým slovem. Zde se totiž používají v sériové a hromadné výrobě, kde slouží ke kontrole rozměrů výrobků. Jejich princip použití je poměrně jednoduchý. Díky nim je možné dodržovat přesnost a jakost ve výrobě a zamezit vzniku zmetků. Jaké druhy kalibrů existují?

Jak kalibry fungují

Kalibr, jiným slovem měrka, musí mít za všech okolností svůj rozměr. Jen tak může plnit funkci, pro kterou je určený. Rozměr zde totiž sehrává hlavní roli. Princip použití kalibru není složití. Dobrá strana se musí vejít do otvoru, zatímco zmetková naopak nikoliv. Tím lze zjistit, že měřený rozměr je správný. Pro dílenské kalibry se na jejich výrobu používá ocel 19 312, která je kalená a popuštěná na min. 61 HRC. Mezi její vlastnosti patří to, že při jejím tepelném zpracování dochází jen k velmi malým deformacím.

Jaké druhy kalibrů existují

V České republice jsou kalibry normalizované, a to podle ČSN 25 3100 až po ČSN 25 3502. V závislosti na tom, co kalibry měří, je dělíme na:

  • Operační – ve výrobním procesu se používají na konkrétní operaci.
  • Hladké – měří délky a průměry (například válečkový kalibr a třmenový kalibr).
  • Tvarové – měří ozubení, závity a další tvary.

Kalibry jsou schopné zjistit vady v řádech pouhých tisícin milimetru v závislosti na konkrétním typu kalibru a jeho kvalitě.

Zakázková výroba kalibrů

Řada strojírenských podniků potřebuje vlastnit kalibry šité na míru jejich výrobkům. Zakázkovou výrobou kalibrů se zabývá firma Michovský Tools, a to na základě dodaných výkresů a dle speciálních požadavků zákazníků. V její nabídce lze najít široký sortiment kontrolních kalibrů všech typů. Firma má rozsáhlé skladové zásoby, takže si zákazníci mohou vybrat kalibry podle svých potřeb.