Jak vybrat sněhové řetězy?

Když jde do tuhého, ani zimní pneumatiky splňující předepsaný vzorek vás nezachrání. Na některá místa prostě nevyjedete bez sněhových řetězů. Ty fungují jako prohloubený vzorek, kola získávají vyšší tření na ledě a zároveň lépe zvládají hluboký sníh.

Kdy použít sněhové řetězy? Poznáte to, nebojte. Buď v místech, kde to přikazuje dopravní značka, nebo prostě tehdy, když se po povrchu prakticky nejde pohybovat. Řetězy na auto vám výrazně pomohou dostat se tam, kam potřebujete, zajišťují lepší ovladatelnost vozu a kratší brzdnou dráhu. Stále s nimi ale musíte jezdit opatrně a nesmíte překročit rychlost 50 km/h.

Klasické ocelové sněhové řetězy jsou nejspolehlivější

Vozit sněhové řetězy vyhláška nepřikazuje, nemusíte je mít v autě trvale. Tam, kde se nachází značka přikazující je, bez nich ovšem jet nemůžete. Povinnost platí od 1. listopadu do 31. března a pochopitelně jen tehdy, když je na silnicích sníh či námraza. V takovém případě v úseku prostě musíte zastavit a řetězy nasadit.

Dnešní sněhové řetězy na auto jsou tzv. rychloupínací. Nemusíte tedy najíždět kolem na řetězy, připevňují se prostě na konstrukci instalovanou na disku. Nasazení trvá chvilku, ale zastavit musíte.

Alternativy fungují velmi omezeně

Nejlepší alternativou klasických sněhových řetězů jsou ty textilní. Jsou lehké, rychle se nazouvají a při jízdě nedělají hluk. Bohužel ale nejsou tolik účinné, obzvlášť ve sněhu vám moc nepomohou, hodí se spíš na ledovku. Mají navíc výrazně kratší životnost.

Tekuté řetězy prakticky nejsou řetězy. Sprej vytvoří ochranný film na pneumatice, ten se ovšem rychle sjede. Jsou vhodné možná tak do města, opravdu vydrží spíš stovky metrů až jednotky kilometrů, uvádí to i jejich výrobci.

Jak vybrat sněhové řetězy?

Kromě typu řetězů popřemýšlejte i o tom, jaké máte pneumatiky. Potřebujete znát šířku (trojciferné číslo před lomítkem, označení vypadají například takto: R15 195/65), konstrukční výšku a hmotnost vozidla. Řetězy jsou určeny na dané zatížení.