Průmyslové využití tabáku

Tabák se řadí mezi nejprodávanější komodity na celé planetě. V současnosti ho pěstuje 117 států, a to na přibližné ploše 5,14 milionu hektarů. Ačkoliv pochází původem z Ameriky, jeho největším exportérem je v posledních letech Čína, která ho dodává do celé řady průmyslových oblastí. Mezi další velké pěstitele patří africké země, jako je Kamerun nebo Zimbabwe, a Jižní Amerika, které spolu s Asií sebraly dřívější prvenství USA.

Ochraňuje vodu a zabíjí škůdce

Houževnatý keř poskytuje lidem ke zpracování nejen listy, ale také stonky a semena. Pole této rostliny najdeme i v Německu, na Slovensku a Polsku. V Česku se také pěstoval, ale pouze do roku 1994. Původní listy okrasného keře se využívají v chemickém průmyslu, kde se z nich vyrábí:

  1. Kyselina jablečná – často se využívá v potravinářství nebo medicíně,
  2. chlorofyl – jako nezávadné barvivo se zpracovává ve farmaceutickém, potravinářském a kosmetickém průmyslu,
  3. anabasin – využívá se pro výrobu hygienických potřeb nebo pro ochranu před škůdci,
  4. kyselina citronová – napomáhá k ochraně vody a v potravinářském průmyslu našla využití jako dochucovací a ochranná látka.

Příjemná vůně květů se často využívá také v kosmetickém průmyslu. Nejčastěji se jedná o odrůdy Nicotiana affinis a Nicotiana sandereae. Semena se lisují na oleje, fermeže a laky. Po patřičné úpravě jsou dokonce jedlá. Využití najdou zároveň jako krmivo pro zemědělská zvířata, případně napomáhají při výrobě celulózy a v některých zemích slouží jako otop.

Široká škála využití

Jak už bylo řečeno v úvodu, nejčastěji se z této rostliny získává nikotin, který lidé užívají například prostřednictvím vodní dýmky nebo doutníků. Na trhu si ale uzurpují stále větší pozornost jejich elektronické alternativy. Mezi ně patří vaporizéry, nebo zařízení na zahřívaný tabák, kam se řadí také PULZE.
Výhodou těchto alternativ je menší škodlivost. iD náplně, které se do PULZE doplňují, jsou méně škodlivé až o 94 procent. Plní se drcenými listy, které se zahřívají na relativně nízkou teplotu, a tak si zachovávají i autentickou chuť. Zároveň tolik nezatěžují okolí a svého uživatele osvobozují od nepříjemně zapáchajícího oblečení nebo žlutých zubů a nehtů. Vdechuje totiž pouze páru s účinnými látkami, nikoli zplodiny vznikající hořením papíru. Mezi další přednosti PULZE patří široký výběr příchutí a nízká cena v porovnání s dalšími podobnými produkty.

Autor: Elena Gottfried