Ochraňte svůj sluch i za ztížených podmínek

Tlumiče hluku

Všechny naše smysly se v průběhu dospíváním zlepšují, ale po dosažení životního vrcholu jde jejich funkčnost s přibývajícím věkem zase rapidně dolů. Horší se nám zejména zrak a sluch, a to znatelně. Proces stárnutí je sice přirozený a jen těžko mu zabráníme, své smysly ale před předčasným poškozením ochránit můžeme. Řeč dnes bude hlavně o ochraně našich uší. I při dlouhodobém pohybu v nadměrném hluku se při preventivních opatřeních nemusíte bát, že si poškodíte ušní bubínky. Věděli jste o tom? A ví o tom třeba i váš zaměstnavatel? Pokud už váš štve nošení špuntů nebo sluchátek celý den a nebaví vás zhoršená komunikace s kolegy, možná byste mu měli doporučit jedno z následujících řešení.

Akustické měření

Hladinu hluku a všechny ostatní hodnoty a parametry si bez potřebného know-how a měřících přístrojů jen těžko zjistíte sami. Zde se bez odborníků neobejdete. Všechny společnosti zaměřující se na tlumení hluku vysílají k potenciálním zákazníkům tým specialistů, kteří nejprve provedou kompletní rozbor a poté navrhnou co nejvhodnější řešení, jak se nadměrného hluku v prostorách zbavit. Vyberou také vhodné subdodavatele pro zpracování zakázky a ti vaše protihlukové opatření zrealizují – dle míry hluku a koncepci prostoru pomocí tlumičů hluku či protihlukových krytů.

Jak takový tlumič vypadá?

Tlumiče hluku mají různou podobu. Často se můžete setkat s protihlukovou stěnou či zástěnou, která se umisťuje do blízkosti hlučných strojů ve výrobních linkách. Vždy jsou navrženy tak, aby svou plochou neztěžovaly pohyb a orientaci v prostoru a i přesto co nejvíce stínily hluk. Můžete využít pouze protihlukových desek, nebo naopak při vysoké míře zatížení hlukem i protihlukové kryty, které izolují nejefektivněji.

Kde využít?

Mějte na paměti, že izolace působí oboustranně – hluk neproniká ven z ohniska hluku, ale ani z hlučného okolí do interiéru. V dnešní době se s velkou oblíbeností tyto ochrany používají v blízkosti rušné silniční dopravy, v jejíž okolí se vyskytuje zástavba, dále ve zmíněných hlučných výrobních procesech, kde je třeba sluch zaměstnanců chránit před hlučností strojů. Tlumič hluku si můžete pořídit ale třeba i do vlastní garáže, kde přes den spravujete svého milovaného veterána a večer v ní syn s kamarády odehrává svá první kytarová sóla. Myslete chytře a místo případného konfliktu se sousedy zvolte příjemnější řešení, než stěhování, zvolte tlumiče hluku – nejlepší a nejjednodušší řešení vašeho problému.