Nežijeme v lehké době. Ohrožuje nás nejenom koronavirová pandemie, ale i zdražování, s nímž se potýkáme v podstatě na každém kroku. Nedostupné pro spoustu lidí je vlastní bydlení a pro mnohé i energie. Viníkem všeho je mimo jiné i inflace. Ta přitom způsobuje nejenom růst cen, ale i ztrátu hodnoty našich úspor. Dobrou zprávou je, že alespoň ty je v našich silách ochránit. Čím? Investicí do zlata.
Ti, kteří jsou v investování zběhlí, vědí, že investiční zlato ve srovnání s jinými komoditami má navíc. Na piedestal mezi investičními nástroji tento drahý kov staví především stálá cena zlata. Právě díky ní zlato dobře odolává inflaci. To však není jeho jedinou výhodou. Cenu zlata nenavyšuje ani DPH, jak tomu bývá u dalších investičních komodit, jako jsou nemovitosti, umělecká díla, ale i další drahé kovy včetně diamantů a stříbra. Investiční zlato je v tomto ohledu jasnou volbou.
Do čeho investovat?
Pro drobné střadatele jsou vhodné investiční mince, pro sběratele dukáty a pro ty větší zlaté slitky. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani slovenská mincovna. V portfoliu českých prodejců investičního zlata tak najdete spíše slitky z produkce švýcarských rafinerií. A to za velmi rozdílné ceny. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 procent!
Nekupujte u každého prodejce
Češi tak platí za zlaté slitky zbytečně platí víc než Němci nebo Rakušané. Pro tak extrémní cenové rozdíly navíc ani neexistují racionální důvody. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ vysvětluje Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.
Hlídejte si cenu zlata!
Co s tím? Sledovat cenu zlata na komoditní burze? To bohužel nestačí. Důležité je srovnávat i ceny jednotlivých prodejců a nakupovat u takových, kteří jsou levní a na trhu působí již několik let. To se přitom vyplácí i při nákupu menších slitků.