Když měníte staré za nové – kam s ojetinou?

likvidace auta Praha

Pořídili jste si nové vozidlo přesně podle svých představ, ale váš původní vůz je tak starý, že už jej nemáte šanci prodat? S ojetinou mohou být, přesto, že už neslouží, poměrně velké starosti. Díky našim tipům se na ně ale můžete připravit a nebýt překvapeni. Anebo, ještě lépe, můžete se jim zcela vyhnout. Cesta, jak se vraku elegantně zbavit, je poměrně jednoduchá a, což mnohé uklidní, není finančně náročná. V Česku existuje bezmála 500 autorizovaných sběren kovového odpadu a vrakovišť. Jsou to takové, které mají potřebné povolení ministerstva životního prostředí. Najít si místo, jež bude blízko vašemu bydlišti, tak určitě nebude problém.

Co se na vrakovišti děje?

K tomu, aby byl váš vrak vykoupen, budete potřebovat platný občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, a velký technický průkaz. V případě, že nejste fyzická osoba, ale zastupujete firmu, musíte se prokázat také výpisem z obchodního rejstříku. A jak je to v jiných, složitějších případech? V případě, že je předmětem likvidace auta Praha z pozůstalosti, musíte mít k dispozici rozhodnutí o dědictví. A pokud vám likvidovaný vrak nepatří, bude po vás zaměstnanec vrakoviště požadovat plnou moc od majitele.

Vrakoviště vám vydá doklad o ekologické likvidaci

Jedná se o protokol likvidace vozidel, bez něhož není možné auto vyřadit z centrálního registru vozidel. Toto potvrzení se vydává bezplatně a podmínkou je shoda údajů v technickém průkaze s identifikačními čísly vozidla. Nenechte se ale mýlit – ne každý vrak je žádoucí. Ojetině, kterou se rozhodnete zlikvidovat, nesmějí chybět podstatné komponenty – kompletní karoserie a motor. Pokud tomu tak není, může vám provozovatel účtovat za vystavení potvrzení poplatek.

Každý provozovatel má jiné platební podmínky

Zatímco v jedné provozovně za likvidaci vraku zaplatíte, jinde nabídne provozovatel peníze vám. Nezapomeňte po likvidaci odhlásit auto z registru vozidel. I k němu budete potřebovat průkaz totožnosti, technický průkaz, a nakonec samotný doklad o ekologické likvidaci.