Kde zjistíme stáří pneumatiky?

Na bočnici každé jak levné letní pneu tak  levné zimní pneu je vyraženo číslo to udává kdy byli pneumatiky vyrobeny. Většinou číslo které je vyraženo na boku pneumatiky je čtyřčíslí, kdy poslední z číslic udává rok výroby pneumatiky nejlevnější. Pokud udaj na boku pneumatiky je třímístný tak pneu je vyrobeno v 90 letech. Auto má mít čtyři stejné pneumatiky, se vzorkem hlubokým nejméně 4 milimetry po čtyřech letech je čas na výměnu staré pneu za nové. Pětileté a starší pneumatiky jejich vlastnosti začínají zaostávat významnou měrou za novými pneumatikami. Pneumatiky starší než 10 let měly v testech nejhorší hodnocení nejhorší byli  při zkouškách na mokré silnici.

Ohledně údržby pneumatiky

Při koupi nových pneumatik po montáži na disk kola je musíte je nechat vyvážit. Vyvažovaní pneu se provádí na tak zvaných vyvažovacích strojí pomocí závaží. Nevyvážené pneumatiky vám vedou k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik a způsobují opotřebení závěsů kol a někdy mohou při jízdě vytvářet vibrace, při jízdě v takovém automobilu se necítíte moc dobře. Alu kola dnes na trhu si určitě vyberete z nepřeberného množství druhů, desingu a taky hlavně cen. Taková kvalitní, pěkná designová alu kola si přeje na svém automobilu většina řidičů


Vlastnosti pneumatiky při agresivním brzdění

U letních pneumatik nebo alu kola je měkkost směsi běhounu neméně důležitá. Sportovní pneumatiky, alu kola pro výkonné automobily jsou vždy z měkčí směsi a jejich životnost není nikterak zázračná. Životnost sportovních pneumatik ale není tolik důležitá. Důležitější je přilnavost k suché, mokré nebo zasněžené vozovce, odolnost vůči aquaplaningu, směrová stabilita a vlastnosti při agresivním brzdění a náhlých změnách směru.

Sdílet článek