Chiptuning

Chiptuning: snadná cesta k výkonnějšímu vozidlu

Vozidlo po provedení chiptuningu se může pyšnit nejen vyšším výkonem, ale také nižší spotřebou paliva. Při chiptuningu dochází k úpravě několika parametrů, konkrétně charakteristiky vstřikování, ale mění se také poměr vzduchu a paliva apod. Výsledkem je výkonnější motor, ale také zvýšení točivého momentu, které se projevuje už při nízkých či středních otáčkách. Co můžete čekat?

Nutno počítat s tím, že veškeré deklarované hodnoty jsou pouhými odhady, ovšem běžně lze výkon motoru zvýšit až o třicet procent. Skutečný rozdíl mezi výchozím a zvýšeným výkonem je možné ověřit pomocí takzvané motorové brzdy. Opomenout nelze ani důležitost diagnostiky řídicí jednotky nebo zálohování původního softwaru.

Možné komplikace při chiptuningu

Pokud je chiptuning proveden u vozidla, které nedisponuje dostatečnou tolerancí v rámci jednotlivých parametrů, může to mít pro technický stav vozidla velmi vážné následky. Přílišné opotřebení se v první řadě projeví na převodovce, ale čekat na sebe nenechá poškození ani dalších komponent, což si vyžádá neodkladnou návštěvu autoservisu. Neodborné úpravy mohou mít za následek také zvýšení emisí, což by mohlo znamenat vážný problém během nadcházející státní technické kontroly.

Podobným problémům lze předejít výběrem vozidla, které se k chiptuningu hodí více. Takové vozidlo by se už v sériovém provedení mělo vyznačovat lepšími dynamickými parametry a větší tolerancí.

Rozmach chiptuningu ve všech krajích

Chiptuning je čím dál vyhledávanější, proto se není čemu divit, že ve všech větších městech lze najít specializovaná centra. Důkazem toho je i chiptuning v Hradci Králové. Milovníci výkonných vozidel se tak už nemusí vydávat do Prahy a mohou si nechat provést v Hradci Králové chiptuning od skutečných odborníků.

Máte už nějaké zkušenosti s chiptuningem, nebo se k tomuto vylepšení svého vozidla teprve odhodláváte?

Sdílet článek